Skip to content

21 Cindy DriveManahawkin, NJ 08050

Built 2008

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
Mar 17, 2020

Property Information

Block169
Lot59.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page145

Building Details

Building Class18
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage2,993
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$238,600
34%
Improvement Value:$466,000
66%
Total Assessment$704,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,495+1.0%
2024$17,326+9.7%
2023$15,801+7.8%
2022$14,659+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$850,000
Sq Ft2,993DeedBook 17833, Page 728Recorded3/25/2020

Property Built

Built

Year Built: 2008