Skip to content

12 Mark DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1993

Last Sale Price
$179,900
Last Sale Date
Jun 16, 2016

Property Information

Block171
Lot98.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page145

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage960
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,700
44%
Improvement Value:$100,300
56%
Total Assessment$180,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,469+1.0%
2024$4,426+5.9%
2023$4,180-0.1%
2022$4,185+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$179,900

From:

To:

Sq Ft960DeedBook 16441, Page 384Recorded7/7/2016

Property Sale

Sale
$89,000
DeedBook 5311, Page 699

Property Built

Built

Year Built: 1993