Skip to content

58 Joshua DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1957

Last Sale Price
$740,000
Last Sale Date
Sep 14, 2023

Property Information

Block173
Lot184.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page144

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage1,288
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$206,400
66%
Improvement Value:$108,500
34%
Total Assessment$314,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,819+4.4%
2024$7,490+5.9%
2023$7,073-0.1%
2022$7,082+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$740,000
Sq Ft1,288DeedBook 19489, Page 1399Recorded9/19/2023

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft1,288DeedBook 16290, Page 1117Recorded1/13/2016

Property Built

Built

Year Built: 1957