Skip to content

99 Joshua DriveManahawkin, NJ 08050

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jul 21, 2015

Property Information

Block174
Lot195
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page144

Building Details

Building Class10
DescriptionBKHD
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$220,500
95%
Improvement Value:$11,000
5%
Total Assessment$231,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,748+1.0%
2024$5,693+5.9%
2023$5,375-0.1%
2022$5,382+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft862DeedBook 15810, Page 237Recorded5/21/2014

Property Sale

Sale
$351,000
DeedBook 11975, Page 1341