Skip to content

28 Robert DriveManahawkin, NJ 08050

Built 1959

Owner
---
Last Sale Price
$710,000
Last Sale Date
Apr 15, 2025

Property Information

Block175
Lot260
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page144

Building Details

Building Class15
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage924
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$206,400
69%
Improvement Value:$91,300
31%
Total Assessment$297,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,392+1.0%
2024$7,320+5.9%
2023$6,913-0.1%
2022$6,922+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$710,000
Sq Ft924DeedBook 20003, Page 637Recorded5/6/2025

Property Built

Built

Year Built: 1959