Skip to content

8 Jennie DriveManahawkin, NJ 08050

Built 2019

Owner
---
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jun 17, 2025

Property Information

Block177
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page141

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage2,308
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$214,700
37%
Improvement Value:$370,800
63%
Total Assessment$585,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,538+1.0%
2024$14,397+12.0%
2023$12,857-0.1%
2022$12,874+150.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$995,000
Sq Ft2,308DeedBook 18516, Page 72Recorded6/4/2021

Property Sale

Sale
$745,000
DeedBook 17753, Page 1311Recorded1/15/2020

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

DeedBook 17175, Page 431Recorded7/16/2018

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5372, Page 244