Skip to content

59 Morris BlvdManahawkin, NJ 08050

Built 2011

Last Sale Price
$999,000
Last Sale Date
Mar 4, 2024

Property Information

Block177
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page141

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage2,478
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$214,700
46%
Improvement Value:$255,200
54%
Total Assessment$469,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,668+1.0%
2024$11,555+5.9%
2023$10,911-0.1%
2022$10,925+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$999,000
Sq Ft2,478DeedBook 19630, Page 492Recorded3/14/2024

Property Sale

Sale
$1,050,000
Sq Ft2,478DeedBook 18973, Page 177Recorded3/31/2022

Property Built

Built

Year Built: 2011

Property Sale

Sale
$134,000
DeedBook 5745, Page 896

Property Sale

Sale
$107,500
DeedBook 4316, Page 90