Skip to content

15 Selma DriveManahawkin, NJ 08050

Built 2017

Last Sale Price
$999,000
Last Sale Date
Aug 4, 2021

Property Information

Block182
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page141

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningRR2A
Sq Footage2,792
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$214,700
39%
Improvement Value:$332,800
61%
Total Assessment$547,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,594+0.7%
2024$13,505+5.9%
2023$12,752-0.1%
2022$12,769+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$999,000
Sq Ft2,792DeedBook 18655, Page 114Recorded8/31/2021

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

Sq Ft974DeedBook 15625, Page 1279Recorded8/28/2013

Property Sale

Sale
$298,500
DeedBook 14144, Page 1891