Skip to content

1359 East Mallard DriveManahawkin, NJ 08050

Built 2009

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 3, 2023

Property Information

Block209
Lot79
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page127

Building Details

Building Class17
Description2SF/PP
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,762
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,800
35%
Improvement Value:$183,600
65%
Total Assessment$281,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,987+1.0%
2024$6,920+5.9%
2023$6,534-0.1%
2022$6,543+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$427,000
DeedBook 14522, Page 1068

Property Built

Built

Year Built: 2009

Property Sale

Sale
$63,600
DeedBook 5733, Page 309

Property Sale

Sale
$26,000
DeedBook 5203, Page 364