Skip to content

111 Parker StreetManahawkin, NJ 08050

Built 1994

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Nov 29, 2017

Property Information

Block229.01
Lot11.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page119

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,231
Acreage0.68

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,400
28%
Improvement Value:$193,300
72%
Total Assessment$268,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,672+1.0%
2024$6,607+13.1%
2023$5,840-0.1%
2022$5,847-8.5%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft2,231DeedBook 16966, Page 711Recorded12/12/2017

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 5123, Page 174