Skip to content

119 Parker StreetManahawkin, NJ 08050

Built 1949

Owner
---
Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Jul 25, 2025

Property Information

Block229.01
Lot3.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page119

Building Details

Building Class16
Description1.5SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,440
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,700
37%
Improvement Value:$129,000
63%
Total Assessment$204,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,083+1.0%
2024$5,034+5.9%
2023$4,753-0.1%
2022$4,759+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$220,000
Sq Ft1,440DeedBook 20086, Page 684Recorded7/29/2025

Property Sale

SaleMulti
$300,000

From:

To:

DeedBook 17357, Page 365Recorded1/14/2019

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

SaleMulti
$225,000

From:

To:

DeedBook 15939, Page 1084Recorded11/13/2014

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Built

Built

Year Built: 1949