Skip to content

440 East Bay Avenue(Block 229 Lot 28.01)Manahawkin, NJ 08050

Commercial

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
May 29, 2003

Property Information

Block229
Lot28.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page124

Building Details

Building Class10
Description1SCB
Dwellings1
ZoningMU
Sq Footage10,824
Acreage1.59

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,500
26%
Improvement Value:$211,700
74%
Total Assessment$285,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,082+1.0%
2024$7,013+5.9%
2023$6,622-0.1%
2022$6,631+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$850,000
DeedBook 11519, Page 1048