Skip to content

177 Stafford AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1985

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 28, 2020

Property Information

Block229
Lot3.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page123

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,038
Acreage1.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,000
25%
Improvement Value:$216,000
75%
Total Assessment$289,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,926+1.0%
2024$6,857+6.1%
2023$6,461+8.8%
2022$5,937+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5300, Page 118

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 4308, Page 493

Property Built

Built

Year Built: 1985