Skip to content

560 East Bay AvenueManahawkin, NJ 08050

Commercial

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Dec 7, 2000

Property Information

Block229
Lot43.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page124

Building Details

Building Class10
Description4468
Dwellings1
ZoningMU
Sq Footage---
Acreage0.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,100
36%
Improvement Value:$252,300
64%
Total Assessment$391,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,718+1.0%
2024$9,625+5.9%
2023$9,088-0.1%
2022$9,100+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 10262, Page 726