Skip to content

712 East Bay AvenueManahawkin, NJ 08050

Commercial

Last Sale Price
$13,770,000
Last Sale Date
Aug 23, 2022

Property Information

Block229
Lot51.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page125

Building Details

Building Class10
Description1SCB 134787
Dwellings1
ZoningMU
Sq Footage---
Acreage18.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$3,288,600
24%
Improvement Value:$10,159,900
76%
Total Assessment$13,448,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$333,926+1.0%
2024$330,699+5.9%
2023$312,274-0.1%
2022$312,678+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$13,770,000
DeedBook 19145, Page 1873Recorded8/25/2022