Skip to content

101 Beach AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 2015

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 3, 2022

Property Information

Block235
Lot28.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page118

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage864
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,000
44%
Improvement Value:$94,200
56%
Total Assessment$167,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,152+1.0%
2024$4,111+5.9%
2023$3,882-0.1%
2022$3,887+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$225,000
Sq Ft864DeedBook 18228, Page 848Recorded12/28/2020

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$76,350

From:

To:

DeedBook 15817, Page 1039Recorded6/3/2014