Skip to content

109 Division StreetManahawkin, NJ 08050

Built 1914

Last Sale Price
$116,500
Last Sale Date
May 24, 1988

Property Information

Block237
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page116

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,340
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,700
44%
Improvement Value:$105,900
56%
Total Assessment$189,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,708+1.0%
2024$4,662+5.9%
2023$4,403-0.1%
2022$4,408+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$116,500
DeedBook 4669, Page 380

Property Built

Built

Year Built: 1914