Skip to content

136 Center StreetManahawkin, NJ 08050

Built 2018

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Jan 4, 2017

Property Information

Block237
Lot15.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page116

Building Details

Building Class17
Description2SF/BIG
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,560
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,500
30%
Improvement Value:$196,300
70%
Total Assessment$278,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,923+1.0%
2024$6,856+5.9%
2023$6,474-0.1%
2022$6,482+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

DeedBook 16636, Page 1775Recorded1/20/2017