Skip to content

153 North Main StreetManahawkin, NJ 08050

Built 1950

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Jul 8, 2014

Property Information

Block238
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page116

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningNC
Sq Footage704
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,300
60%
Improvement Value:$58,200
40%
Total Assessment$144,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,588+1.0%
2024$3,553+5.9%
2023$3,355-0.1%
2022$3,360+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

Sq Ft704DeedBook 15845, Page 96Recorded7/10/2014

Property Built

Built

Year Built: 1950