Skip to content

191 Center StreetManahawkin, NJ 08050

Built 1960

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
Mar 7, 1986

Property Information

Block241
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page116

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,944
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,500
37%
Improvement Value:$138,800
63%
Total Assessment$221,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,495+1.0%
2024$5,442+5.9%
2023$5,139-0.1%
2022$5,145+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 4405, Page 690

Property Built

Built

Year Built: 1960