Skip to content

303 Center StreetManahawkin, NJ 08050

Built 1964

Owner
---
Last Sale Price
$329,000
Last Sale Date
Jan 13, 2025

Property Information

Block242.01
Lot16.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page116

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,242
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$101,300
52%
Improvement Value:$94,400
48%
Total Assessment$195,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,859+1.0%
2024$4,812+5.9%
2023$4,544-0.1%
2022$4,550+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$329,000
Sq Ft1,242DeedBook 19903, Page 1216Recorded1/15/2025

Property Built

Built

Year Built: 1964