Skip to content

319 Center StreetManahawkin, NJ 08050

Built 2002

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Dec 27, 2006

Property Information

Block242.01
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page116

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,620
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,600
42%
Improvement Value:$148,400
58%
Total Assessment$256,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,356+1.0%
2024$6,295+5.9%
2023$5,944-0.1%
2022$5,952+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 13471, Page 133

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 10120, Page 1350