Skip to content

254 Center StreetManahawkin, NJ 08050

Built 1987

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 26, 2023

Property Information

Block242.01
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page116

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,452
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,500
45%
Improvement Value:$129,200
55%
Total Assessment$235,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,852+1.0%
2024$5,796+5.9%
2023$5,473-0.1%
2022$5,480+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$289,000
DeedBook 12401, Page 1807

Property Built

Built

Year Built: 1987

Property Sale

Sale
$38,000
DeedBook 4474, Page 917