Skip to content

17 Shoveler LaneManahawkin, NJ 08050

Built 1987

Last Sale Price
$545,000
Last Sale Date
Mar 14, 2024

Property Information

Block242.02
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page116

Building Details

Building Class16
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,668
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,400
42%
Improvement Value:$145,900
58%
Total Assessment$252,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,265+1.0%
2024$6,204+5.9%
2023$5,858-0.1%
2022$5,866+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$545,000
Sq Ft1,668DeedBook 19632, Page 268Recorded3/15/2024

Property Sale

Sale
$183,000
DeedBook 10602, Page 518

Property Sale

Sale
$175,250
DeedBook 4624, Page 691

Property Built

Built

Year Built: 1987