Skip to content

10 Shoveler LaneManahawkin, NJ 08050

Built 1988

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Oct 19, 2016

Property Information

Block242.03
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page116

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,960
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,700
40%
Improvement Value:$167,200
60%
Total Assessment$276,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,875+1.0%
2024$6,809+5.9%
2023$6,430-0.1%
2022$6,438+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

Sq Ft1,960DeedBook 16548, Page 741Recorded10/21/2016

Property Sale

Sale
$168,000
DeedBook 5224, Page 703

Property Sale

Sale
$189,700
DeedBook 4646, Page 968

Property Built

Built

Year Built: 1988