Skip to content

39 Lyle AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1987

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 20, 2016

Property Information

Block242.03
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page116

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,830
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,000
35%
Improvement Value:$217,900
65%
Total Assessment$333,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,291+1.0%
2024$8,211+5.9%
2023$7,753-0.1%
2022$7,763+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$191,340
DeedBook 4628, Page 337

Property Built

Built

Year Built: 1987