Skip to content

18 Twin CourtManahawkin, NJ 08050

Built 1993

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
May 15, 2023

Property Information

Block242.04
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page116

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,488
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,100
42%
Improvement Value:$146,900
58%
Total Assessment$255,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,332+1.3%
2024$6,248+5.9%
2023$5,900+4.3%
2022$5,658+1.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft1,488DeedBook 19381, Page 329Recorded5/17/2023

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

Sale
$149,000
DeedBook 5021, Page 739