Skip to content

10 Twin CourtManahawkin, NJ 08050

Built 1993

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 12, 2025

Property Information

Block242.04
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page116

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,199
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$108,200
38%
Improvement Value:$180,100
62%
Total Assessment$288,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,158+1.0%
2024$7,089+5.9%
2023$6,694-0.1%
2022$6,703+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft2,199DeedBook 16300, Page 1147Recorded1/26/2016

Property Sale

Sale
$202,000
DeedBook 5766, Page 970

Property Sale

Sale
$194,500
DeedBook 5128, Page 679

Property Built

Built

Year Built: 1993