Skip to content

19 Twin CourtManahawkin, NJ 08050

Built 1992

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 19, 2022

Property Information

Block242.04
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page116

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,530
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,000
44%
Improvement Value:$131,700
56%
Total Assessment$236,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,877+1.0%
2024$5,820+5.9%
2023$5,496+4.6%
2022$5,253+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$129,900
DeedBook 5047, Page 344

Property Built

Built

Year Built: 1992