Skip to content

39 Lakewood AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1988

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 19, 2021

Property Information

Block242.04
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page116

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,534
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,000
35%
Improvement Value:$194,900
65%
Total Assessment$299,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,447+1.0%
2024$7,375+5.9%
2023$6,964+8.4%
2022$6,424+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$274,000

From:

To:

Sq Ft1,966DeedBook 16098, Page 505Recorded6/4/2015

Property Sale

Sale
$168,000
DeedBook 10319, Page 144

Property Sale

Sale
$186,255
DeedBook 4760, Page 906

Property Built

Built

Year Built: 1988