Skip to content

112 Beach AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1960

Last Sale Price
$56,950
Last Sale Date
May 22, 2019

Property Information

Block242.05
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page116

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,056
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,200
36%
Improvement Value:$107,900
64%
Total Assessment$168,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,174+1.0%
2024$4,134+5.9%
2023$3,903-0.1%
2022$3,908+6.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$93,500
DeedBook 10157, Page 757

Property Built

Built

Year Built: 1960