Skip to content

247 North Main StreetManahawkin, NJ 08050

Built 1950

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Jul 26, 2019

Property Information

Block242
Lot5.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page116

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningNC
Sq Footage2,240
Acreage4.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$391,800
79%
Improvement Value:$104,100
21%
Total Assessment$495,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,313+1.0%
2024$12,194+5.9%
2023$11,515-0.1%
2022$11,530+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$600,000
Sq Ft2,240DeedBook 17552, Page 1526Recorded7/30/2019

Property Built

Built

Year Built: 1950