Skip to content

161 Parker StreetManahawkin, NJ 08050

Built 2006

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Jun 14, 2019

Property Information

Block243
Lot9.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page116

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,344
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,300
30%
Improvement Value:$143,100
70%
Total Assessment$204,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,075+1.0%
2024$5,026+5.9%
2023$4,746-0.1%
2022$4,752+1.4%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft1,344DeedBook 17511, Page 1922Recorded6/24/2019

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 16346, Page 1732

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 13727, Page 539

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 11971, Page 865

Property Sale

Sale
$86,000
DeedBook 10296, Page 1350

Property Sale

Sale
$16,700
DeedBook 4470, Page 520