Skip to content

221 Parker StreetManahawkin, NJ 08050

Built 2003

Last Sale Date
Aug 15, 2022

Property Information

Block244.01
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page117

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningRA
Sq Footage1,826
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,100
31%
Improvement Value:$205,100
69%
Total Assessment$298,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,404+1.0%
2024$7,333+5.9%
2023$6,924-0.1%
2022$6,933+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$279,000
DeedBook 11714, Page 1813

Property Built

Built

Year Built: 2003