Skip to content

219 Hilliard BlvdManahawkin, NJ 08050

Built 1999

Last Sale Price
$399,900
Last Sale Date
Aug 26, 2022

Property Information

Block244.01
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page117

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningRA
Sq Footage1,578
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,400
38%
Improvement Value:$168,600
62%
Total Assessment$274,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,803+1.0%
2024$6,738+5.9%
2023$6,362-0.1%
2022$6,371+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$399,900
Sq Ft1,578DeedBook 19161, Page 817Recorded9/12/2022

Property Sale

Sale
$189,000
DeedBook 10284, Page 401

Property Built

Built

Year Built: 1999