Skip to content

227 Hilliard BlvdManahawkin, NJ 08050

Built 2001

Last Sale Price
$226,000
Last Sale Date
Oct 25, 2001

Property Information

Block244.01
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page117

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningRA
Sq Footage1,786
Acreage0.54

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,700
34%
Improvement Value:$191,600
66%
Total Assessment$290,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,208+1.0%
2024$7,138+5.9%
2023$6,741-0.1%
2022$6,749+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$226,000
DeedBook 10594, Page 1880

Property Built

Built

Year Built: 2001