Skip to content

775 North Main StreetManahawkin, NJ 08050

Commercial

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Sep 1, 2009

Property Information

Block296
Lot10.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class10
Description1SF/PRINT
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage3,000
Acreage0.71

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$127,000
33%
Improvement Value:$252,600
67%
Total Assessment$379,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,425+1.0%
2024$9,334+5.9%
2023$8,814-0.1%
2022$8,826+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 14413, Page 1973