Skip to content

961 North Main StreetManahawkin, NJ 08050

Commercial

Last Sale Price
$715,000
Last Sale Date
Sep 25, 2024

Property Information

Block296
Lot3.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class10
Description1SF
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage4,000
Acreage1.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$183,600
33%
Improvement Value:$372,700
67%
Total Assessment$556,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,813+1.0%
2024$13,679+5.9%
2023$12,917-0.1%
2022$12,934+1.4%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$715,000
Sq Ft4,000DeedBook 19811, Page 852Recorded10/7/2024

Property Sale

Sale
$650,000
DeedBook 11935, Page 1503

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 10092, Page 253

Property Sale

Sale
$279,000
DeedBook 5435, Page 854

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 5215, Page 1

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 4609, Page 980