Skip to content

439 Beach AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1995

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Feb 23, 1989

Property Information

Block296
Lot70.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page120

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningRA
Sq Footage2,952
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
19%
Improvement Value:$264,200
81%
Total Assessment$324,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,050+1.0%
2024$7,972+5.9%
2023$7,528-0.1%
2022$7,538+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 47384, Page 767