Skip to content

29 North Bay AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1940

Last Sale Price
$55,000
Last Sale Date
Dec 23, 2002

Property Information

Block300
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page159

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage468
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,200
66%
Improvement Value:$44,400
34%
Total Assessment$131,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,268+1.0%
2024$3,236+5.9%
2023$3,056-0.1%
2022$3,060+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 11245, Page 1840

Property Built

Built

Year Built: 1940