Skip to content

2326 Route 72 WestManahawkin, NJ 08050

Built 1965

Last Sale Price
$76,500
Last Sale Date
Jun 29, 1998

Property Information

Block30
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage936
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,000
42%
Improvement Value:$71,400
58%
Total Assessment$123,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,064+1.0%
2024$3,034+5.9%
2023$2,865-0.1%
2022$2,869+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$76,500
DeedBook 5592, Page 511

Property Sale

Sale
$72,000
DeedBook 5038, Page 950

Property Sale

Sale
$63,000
DeedBook 4455, Page 761

Property Built

Built

Year Built: 1965