Skip to content

11 Mulberry DriveManahawkin, NJ 08050

Built 2006

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
May 15, 2018

Property Information

Block42.04
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page4.01

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage3,118
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,500
19%
Improvement Value:$299,400
81%
Total Assessment$370,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,209+1.0%
2024$9,120+5.9%
2023$8,612-0.1%
2022$8,623+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000

From:

To:

Sq Ft3,118DeedBook 17126, Page 1891Recorded5/25/2018

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

Sq Ft3,118DeedBook 16519, Page 1306Recorded9/23/2016

Property Sale

Sale
$416,950
DeedBook 13444, Page 952

Property Built

Built

Year Built: 2006