Skip to content

25 Mulberry DriveManahawkin, NJ 08050

Built 2007

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 10, 2023

Property Information

Block42.05
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page4.01

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage3,424
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,000
18%
Improvement Value:$316,700
82%
Total Assessment$385,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,577+1.0%
2024$9,484+5.9%
2023$8,956-0.1%
2022$8,968+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$629,900
Sq Ft3,424DeedBook 18849, Page 1348Recorded1/4/2022

Property Sale

Sale
$387,000

From:

To:

Sq Ft3,424DeedBook 16468, Page 191Recorded8/3/2016

Property Sale

Sale
$512,506
DeedBook 13757, Page 1610

Property Built

Built

Year Built: 2007