Skip to content

80 Honeysuckle DriveManahawkin, NJ 08050

Built 2013

Last Sale Price
$430,738
Last Sale Date
Jan 2, 2014

Property Information

Block42.06
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page4.01

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage2,943
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,600
19%
Improvement Value:$303,300
81%
Total Assessment$373,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,284+1.0%
2024$9,194+5.9%
2023$8,682-0.1%
2022$8,693+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$430,738

From:

To:

DeedBook 15726, Page 1231Recorded1/14/2014

Property Built

Built

Year Built: 2013