Skip to content

47 Honeysuckle DriveManahawkin, NJ 08050

Built 2013

Owner
---
Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
May 12, 2025

Property Information

Block42
Lot1.19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page4.01

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage2,131
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$66,300
22%
Improvement Value:$233,400
78%
Total Assessment$299,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,192+1.0%
2024$7,120+6.1%
2023$6,709+3.7%
2022$6,468+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$560,000
Sq Ft2,131DeedBook 20019, Page 970Recorded5/22/2025

Property Sale

Sale
$319,000

From:

To:

DeedBook 15720, Page 1259Recorded1/6/2014

Property Built

Built

Year Built: 2013