Skip to content

56 Shore AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 2000

Last Sale Price
$176,696
Last Sale Date
Jun 29, 2000

Property Information

Block44.02
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,305
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,100
20%
Improvement Value:$248,300
80%
Total Assessment$311,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,732+1.0%
2024$7,657+5.9%
2023$7,231-0.1%
2022$7,240+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$176,696
DeedBook 10142, Page 752

Property Built

Built

Year Built: 2000