Skip to content

60 Shore AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1977

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Apr 16, 2002

Property Information

Block44.02
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,008
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,500
45%
Improvement Value:$79,800
55%
Total Assessment$144,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,583+1.0%
2024$3,548+5.9%
2023$3,351-0.1%
2022$3,355+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 10819, Page 1802

Property Sale

Sale
$77,000
DeedBook 10119, Page 1664

Property Sale

Sale
$76,000
DeedBook 4473, Page 320

Property Built

Built

Year Built: 1977