Skip to content

68 Shore AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1992

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Jan 30, 2020

Property Information

Block44.02
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,008
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,300
36%
Improvement Value:$109,000
64%
Total Assessment$171,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,253+1.0%
2024$4,212+5.9%
2023$3,978-0.1%
2022$3,983+1.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$205,000
Sq Ft1,008DeedBook 17775, Page 634Recorded2/4/2020

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft1,008DeedBook 15656, Page 1773Recorded10/7/2013

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 12403, Page 302

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 5014, Page 607

Property Built

Built

Year Built: 1992