Skip to content

84 Shore AvenueManahawkin, NJ 08050

Built 1976

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Jun 1, 2021

Property Information

Block44.02
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,332
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,600
35%
Improvement Value:$115,600
65%
Total Assessment$177,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,400+1.0%
2024$4,357+5.9%
2023$4,115-0.1%
2022$4,120+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000
Sq Ft1,332DeedBook 18528, Page 1817Recorded6/14/2021

Property Sale

Sale
$197,000

From:

To:

Sq Ft1,332DeedBook 16213, Page 1824Recorded10/14/2015

Property Sale

Sale
$184,000
DeedBook 12280, Page 1852

Property Sale

Sale
$101,000
DeedBook 5664, Page 793

Property Sale

Sale
$118,000
DeedBook 4700, Page 397

Property Built

Built

Year Built: 1976