Skip to content

73 Nautilus DriveManahawkin, NJ 08050

Commercial

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Jun 5, 2015

Property Information

Block44.02
Lot31
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityStafford Twp
Tax Map Page39

Building Details

Building Class10
Description1SF MED BL 1040
Dwellings1
ZoningNMC
Sq Footage1,040
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$169,600
57%
Improvement Value:$128,200
43%
Total Assessment$297,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,394+1.0%
2024$7,323+5.9%
2023$6,915-0.1%
2022$6,924+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft1,040DeedBook 16108, Page 716Recorded6/16/2015

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 14639, Page 1135

Property Sale

Sale
$1,500
DeedBook 10270, Page 1114

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 4942, Page 803